پذیرش و انتشار مقاله ای مهم در زمینه تشخیص خودکار سرطان از تصاویر هسته ای به کمک ابزارهای هوش مصنوعی در ژورنال معتبر اروپایی

25 آذر 1402

هدف این مطالعه توسعه و ارزیابی یک ابزار کاملاً خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی برای تشخیص و تقسیم‌بندی ضایعات mPCa در اسکن‌های Ga-PSMA-11 PET[68Ga] بود.

 

در این مطالعه 412 بیمار از سه مرکز مختلف با تمام مشخصه‌های سرطان پروستات که اسکن [68Ga]Ga-PSMA-11 PET/CT انجام داده بودند، شرکت کردند. دویست مورد از مجموعه داده مرکز 1 برای آموزش مدل هوش مصنوعی استفاده شدند. همچنین بخشی از مجموعه تصاویر مرکز 1 به همراه تصاویر مرکز 2 و 3 برای آزمایش این مدل استفاده شدند. عملکرد مدل توسعه داده شده در سه سطح شامل: طبقه‌بندی تصاویر، تشخیص ضایعه و تقسیم‌بندی نواحی مربوط به ضایعه، ارزیابی شد.

 

مدل یادگیری عمیق ارائه شده در این مطالعه، راهکارهای امید بخشی را برای تقسیم‌بندی خودکار ضایعات مخرب در بیماران سرطان پروستات با استفاده از [68Ga]Ga-PSMA PET ارائه می‌دهد. این مدل به دقت بالایی در تقسیم‌بندی و تشخیص دست یافته‌ است. نتایج حاصل این پژوهش می‌تواند برای ارزیابی پاسخ به درمان و مطالعات رادیومیک مورد استفاده قرار گیرد.

 

لینک دسترسی به مقاله:

https://link.springer.com/article/10.1007/s00259-023-06555-z#article-info

نویسندگان:

Esmail Jafari, Amin Zarei, Habibollah Dadgar, Ahmad Keshavarz, Reyhaneh Manafi-Farid, Habib Rostami, Majid Assadi

 

 

 


کلمات کلیدی:
Ga-PSMA-11.PET/CT     mPCa     یادگیری.عمیق    

تاریخ بروز رسانی:   25 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >